Пъпки по лицето – как да се отървем от тях?

Пъпките по лицето са резултат от дисбаланс в кожата поради хормонални промени, диета, начин на живот и стрес. Те често са придружени от дерматит, локализирано зачервяване, сърбеж, заразени пустули и в някои случаи от истински кожни заболявания като акне.

Наличието на пъпки по лицето, особено по лицето, е проблем, тъй като това е грозно петно, което може да ни накара да се почувстваме смутени. Тук прибягваме до чудотворни мехлеми или коректори за грим, които имат интегрален покриващ ефект.

За съжаление в много случаи използването на козметични продукти от този тип влошава проблема, тъй като кожата не диша, или защото се подлага на агресивни процедури с кремове или почистващи препарати, които пресушават прекалено много.

Нека сега разгледаме причините за появата на пъпки по лицето.

акне

Как и защо се образуват?

Пъпките представляват възпаление на космения фоликул и мастните жлези, прикрепени към него; в първата фаза косменият фоликул се пълни със себум и мъртви клетки и се блокира с последващото появяване на бяла или черна точка, която с течение на времето може да се възпали и да доведе до кипене.

Пъпки по лицето се появяват по -често по време на пубертета, но проблемът може да се появи и в зряла възраст. Причините, които водят до образуването на пъпки по лицето, са различни, на първо място генетичното предразположение, последвано от вторични причини и провокиращи фактори, които можем да обобщим, както следва:

Хормонален дисбаланс:

Хормоналният дисбаланс е в основата на много проблеми с акне и пъпки, особено сред младите хора. Лицето, раменете и гърба са сред областите, които са най -засегнати от пъпки, които често са придружени от пустули, сърбеж и локализирано зачервяване;

Мазна или комбинирана кожа:

 в този случай пъпките зависят от прекомерното производство на себум, особено по Т-зоната на лицето, съответстващо на брадичката, носа и челото. В тези области има по -голямо натрупване на себум и примеси;

Използване на неподходящи козметични продукти:

много честа практика е да се използват козметични средства, които изсушават пъпките, очевидно намалявайки проблема. За съжаление, много продукти са агресивни и създават по -голям дисбаланс върху кожата;

Стрес:

не подценявайте стресовия фактор, който причинява обриви и пъпки в много случаи. Това явление засяга предимно хора с чувствителна кожа;

 Лекарства и алергии:

многобройни проблеми с акне и пъпки са открити след продължително лечение с лекарства или алергични явления. Тялото би могло да реагира, като „изхвърли“ токсините и през кожата;

Неправилна диета също спомага да ви се появяват пъпки по лицето:

дори храненето може да повлияе на предразположени субекти: храни, богати на захари, промишлени закуски и сладкиши, алкохол и отлежали сирена, трябва да се избягват. Продължете вместо това за пресни и сезонни плодове и версура, пълнозърнести храни и бобови растения.

Много е важно да накарате пъпките да изчезнат навреме и да ги отстраните бързо, за да разрешите проблема възможно най -скоро, като по този начин избягвате появата на кисти и възли, характерни за акнето.

Може също да образува дълбоки лезии, петна и белези, които е трудно да се отстранят.

По -долу ще видим как да премахнем пъпките и да предотвратим връщането им благодарение на естествените средства и добрите ежедневни навици, които трябва да се прилагат.

След като видяхме защо се появяват, нека да видим как да се отървем от тях

За да се избегне появата на черни точки и пъпки по лицето, важно е кожата да се почисти правилно. Почистването на засегнатите от пъпки зони трябва да се извършва с деликатни препарати; използването на агресивни продукти, като сапун, може да премахне естествената защита на кожата и да влоши положението.

дерматит

Обърнете внимание на повърхностноактивните вещества, присъстващи в детергентите, и избягвайте по -агресивните, като SLS и SLES, дори ако се съдържат в шампоана и душ гела, тъй като те могат да влязат в контакт с кожата, засегната от проблема.

 За да почистите лицето в случай на пъпки по лицето, е по -добре да изберете мицеларни води, хидролати или леко почистващо мляко.

Продуктите трябва да съдържат успокояващи, противовъзпалителни и стягащи съставки: хидролатите и екстрактите от лавандула и лайка са особено подходящи.

 След почистване на лицето трябва да се използва стягащ тоник на базата на репей или хамамелис, който да помогне за затваряне на порите на кожата и възстановяване на естественото й рН.

Веднъж седмично можете да почиствате кожата по -дълбоко, премахвайки мъртвите клетки, чрез маски на основата на пюрирани плодове и зеленчуци.

 В случай на акне , краставицата, ягодата и доматът са най -подходящи, защото имат стягащо и пречистващо действие, както и ексфолиращи.

 За да дезинфекцирате кожата и да премахнете всички петна, можете да се възползвате от киселинността и витамин С на лимона: просто избършете кожата с памучен тампон, напоен с лимонов сок, веднъж седмично.

 Вместо това, скрабовете трябва да се избягват, тъй като те са склонни да влошат възпалението, да премахнат защитната бариера на епидермиса и да стимулират жлезите да произвеждат повече себум.

И накрая, ако ви е излязла неприятна бабунка по лицето, напомняме, че често се препоръчва да не я изцеждате, тъй като тя може да остави следи или белези по кожата.

Кой овлажнител за лице да изберете?

 В случай на примеси по кожата, хидратиращите кремове и компактните основи, които съдържат вазелин и силикони, трябва да се избягват, тъй като тези вещества създават оклузивна патина, благоприятстваща появата на замърсявания: затова обърнете внимание на етикетите на козметиката.

Восъкът от жожоба, лешниковото масло и маслото от неем могат да се използват за овлажняване на нечистата кожа с естествени съставки, като всички те се предлагат в билковите магазини.

Восъкът от жожоба е течен восък с ребалансиращи и регулиращи себума свойства; попива бързо без омазняване и е особено подходящ за мазна кожа.

 През летните месеци или в случай на мазна кожа е по -добре да използвате чист гел от алое вера или крем вместо серум за лице.

 Когато нанасяте маслото или гела от алое (но и крема), може да се добави капка етерично масло директно в ръката.

Както ще видим по -долу, антибактериалните и успокояващи етерични масла като етерично масло от чаено дърво, лимоново масло или етерично масло от лавандула са подходящи за проблемна кожа. Що се отнася до грима, по -добре е да изберете минерална основа, която позволява на кожата да се разпръсква и абсорбира част от себума, като се избягва блестящият ефект.

Хидролат от лавандула и розмарин

Лавандулата и розмаринът действат върху кожата като антисептици и са чудесни за борба с пъпките.

 В бутилка можете да комбинирате 50 мл вода от лавандула и 50 мл хидрозол от розмарин и да използвате това съединение като тоник за лице всеки ден.

След цялостно почистване на лицето, препоръчваме да почукате памучна топка, напоена с розмарин и лавандула за тонизиращо и антисептично действие.

Лимонена есенция

Лимонът е добро бързо средство срещу пъпки, тъй като е ефективен дезинфектант и избелващ за кожата и е в състояние да намали възпалението, което придружава пъпките.

Можете да добавите 6 капки лимонова есенция към 30 мл крем за лице и да използвате тази смес вечер преди лягане.

Друг много ефективен начин да използвате лимон е да изстискате кората му директно върху пъпката.

Лимоновата кора всъщност съдържа етерично масло, което ще влезе директно в контакт с пъпката, което ще я изсуши незабавно. Ако пъпката не е голяма, две или три приложения от този тип ще бъдат достатъчни, за да се преодолее.

Масло от чаено дърво
черни точки

Това е едно от най -полезните и бързи природни средства за премахване на пъпки и акне, тъй като маслото от чаено дърво действа като естествен антибактериален и противогъбичен.

Разредете 3 капки етерично масло от чаено дърво в 10 мл масло от жожоба и го нанесете върху третираните зони веднъж дневно. Можете също така да си купите готови продукти на базата на тази необикновена съставка.

 С това лекарство само с няколко нанасяния вероятно ще бъдат достатъчни, за да изчезнат дори и най -големите пъпки.

 Серен сапун

Това е специфичен сапун на сярна основа, който действа в дълбочина, като балансира излишния себум и изпълнява стягащо действие.

Сярните сапуни обикновено съдържат и други полезни съставки за борба с пъпките, като есенция от лавандула, масло от чаено дърво или есенция от лимон. Можете да миете лицето си с този сапун от три пъти седмично до веднъж дневно в зависимост от степента на замърсяване в кожата ви и показанията на дерматолога или фармацевта.

Категории: Видяно по телевизиятаджаджиза домакрасота и здравеДъглас козметикадетски играчкиподарък за мъж, подарък за жена, подарък за специален повод. Или вижте всичките ни продукти от ==> ТУК.
Вижте и намаленията, които предлагаме от ==> ТУК.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки, за да подобри Вашето преживяване.